Obec Hynčice
Hynčice

Varovný systém ochrany před povodněmi

Regionální hydrologický informační servis poskytuje aktuální informace o stavu na vybraných vodních tocích. Informace jsou do systému přenášeny z hladinových čidel umístěných ve sledovaných lokalitách. V přehledu čidel (mapa nebo seznam) lze jednoduše zjistit aktuální stav výšky hladiny na vybraném vodním toku resp. dosažení konkrétního stupně povodňové aktivity (barevné odlišení jednotlivých stupňů). Informace lze zobrazit za určité volitelné období, data lze rovněž exportovat v tabulkovém formátu pro další využití. Odpovědné zástupce měst a obcí systém automaticky informuje o dosažení konkrétního stupně povodňové aktivity prostřednictvím SMS zpráv.

Stupně povodňové aktivity (SPA) vyjadřují míru povodňového nebezpečí. Jsou vázány na směrodatné limity, jimiž jsou zpravidla vodní stavy nebo průtoky v hlásných profilech na tocích, popřípadě na mezní nebo kritické hodnoty jiného jevu (denní úhrn srážek, hladina vody v nádrži, vznik ledových nápěchů a zácp, chod ledu, mezní nebo kritické hodnoty sledovaných jevů z hlediska bezpečnosti vodního díla a pod.). 1. stupeň povodňové aktivity – bdělost – nastává při nebezpečí povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí. Stav bdělosti nastává rovněž vydáním výstrahy ČHMÚ. 2. stupeň povodňové aktivity – pohotovost – vyhlašuje příslušný povodňový orgán, když nebezpečí povodně přerůstá v povodeň a v době povodně, když však ještě nedochází k větším rozlivům a škodám mimo koryto. 3. stupeň povodňové aktivity – ohrožení – vyhlašuje příslušný povodňový orgán v době povodně při bezprostředním nebezpečí nebo při vzniku větších škod, ohrožení majetku a životů v záplavovém území.

Broumovsko

Hladinová čidla jsou umístěna na území Dobrovolného svazku obcí Broumovsko. Obce svazku se nacházejí v Broumovském výběžku, v těsné blízkosti polských hranic. Čidla byla nainstalována v rámci projektu Varovný systém ochrany před povodněmi pro obce Broumovska. Projekt, realizovaný v roce 2010 společností Mopos Communications, a.s., byl spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Čidla jsou umístěna na následujících vodních tocích: Dobrohošť, Heřmánkovický potok, Liščí potok, Martínkovický potok, Metuje, Ruprechtický potok, Starostínský potok, Stěnava, Vernéřovický potok.

dnes, sobota 27. 4. 2024
skoro jasno 16 °C 4 °C